Česť padlým hrdinom (2016)

Vojna je hrozná vec. Nech ste na ktorejkoľvek strane. Vojna je dnes v našich končinách minulosťou, žijeme v mieri. Máme veľké šťastie. Čo je však znepokojivé, na hrôzy vojny sa zabúda. Áno, mnohí z nás vojnu nezažili. Nemáme priamu skúsenosť, nemáme zážitky, ktoré sú vryté v našom srdci a našej duši. Čo s tým? Ako nám a našim deťom sprostredkovať temné etapy histórie tak, aby vedeli, čo je vojna a čo so sebou prináša? Čo tak zastaviť sa na chvíľu, popremýšľať o živote a smrti, vojne a mieri. Čo tak vzdať hold, úctu padlým hrdinom. Hrdinom bezmenným, ale aj hrdinom, ktorých mená poznáme. Hrdinom, ktorí boli Podhraďania tak ako my. Dňa 30. 4. uplynulo 71 rokov od oslobodenia nášho mesta, našej obce. Skončili tak roky utrpenia a strachu, ktoré 2. svetová vojna priniesla. Mnohí z našincov si vydýchli. Mnohí však, napriek koncu vojny, smútili. Vojna im zobrala blízkych, otcov či synov. Práve ich mená sú vyryté na mramorovej doske na pamätníku v našej obci. V deň výročia oslobodenia sa zišli občania Podhradia, príbuzní padlých, predstavitelia mesta a obce, aby vzdali úctu. Pietnym aktom kladenia vencov vzdali hold nielen obetiam druhej svetovej vojny, ale aj obetiam prvej svetovej vojny. Pamätník je totiž miestom symbolického odpočinku obetí aj tohto vojnového konfliktu.

Česť padlým hrdinom!

IMG_5393
IMG_5417
IMG_5395
IMG_5396
IMG_5397
IMG_5399
IMG_5400
IMG_5402
IMG_5403
IMG_5405
IMG_5410
IMG_5406
IMG_5409
IMG_5416

Stano Ďurek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *