3. augusta 2009

Možnosti turistiky

Považské Podhradie ponúka množstvo lákadiel pre turistov. Je však škodou, že niektoré kultúrne pamiatky už skôr dožívajú, namiesto toho, aby prežívali renesanciu. Veď ktorá obec v okrese sa môže pochváliť takým množstvom pamiatok na doby minulé. Dominantou obce je hrad Bystrica (Považský hrad, Podhradský hrad : ) , z ktorého je očarujúci výhľad na značnú časť Považia . Vedie naň turistický chodník. Zaiste každému návštevníkovi pri pohľade z hradu udrie do očí Manínska tiesňava.

Pohľad na Manínsku tiesňavu z Považského hradu
Pohľad na Manínsku tiesňavu z Považského hradu

Pohľad na Považský hrad z Veľkého Manína (Autor fotky: Marian Matula)
 
Manínska tiesňava je atraktívna oblasť, do ktorej vedie trasa cez Považskú Teplú a je z Podhradia na skok.  Príjemnou sa stáva trasa Manínska tiesňava – Považské Podhradie, ktorá ponúka rôzne stupne turistiky a vhodná je aj na nedeľňajšie prechádzky. Dá sa absolvovať mestskou dopravou, alebo tiež prechodom cez niektorý z brodov cez rieku Váh. Táto možnosť ponúka dobrodružstvo a osvieženie. Na tejto trase je možné vzhliadnuť krásy prírodne, ale aj architektonické. Podhradie okrem hradu totiž ponúka aj pohľad na renesančný a rokokový kaštieľ. Netreba zabudnúť ani na kostol sv. Ladislava, ktorý je vo vnútri bohato zdobený. Taktiež sa tu nachádza aj kaplnka Panny Márie Sedembolestnej, ktorá je známym pútnickým miestom.
Rokokový kaštieľ

Kostol sv. Ladislava 

Podhradský Burg

Netreba opomenúť ani kaštieľ v Orlovom a Jasenici. Oba totiž majú čo ponúknuť a z obce sú ľahko dostupné.
Typ pre turistický chodník:
Železničnou traťou č.120 Bratislava – Žilina, stanica Považská Bystrica.
Zo železničnej stanice v Považskej Bystrici po  do Orlového. Okolo kaštieľa zo 17. storočia na Podhradské lúky a Lopatinu. Po  zostup k hradu Bystrica. Zo značkovaného chodníka len asi 100 m na vrchol brala s hradom. Veľmi pekný výhľad na Vážsku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Na druhej strane Váhu malebný Veľký a Malý Manín, kroré rozdeľuje Manínska tiesňava. Zostup po  do Považského Podhradia. Naspäť do Považskej Bystrice možno využiť príjemný chodník medzi kanálom a Váhom na Orlovský most a vyhnúť sa tak frekventovanej ceste.
Pre lenivejších mestskou dopravou z Považskej Bystrice do Považského Podhradia ku kostolu, odtiaľ po okolo kaštieľa Balašovcov za 20 minút síce strmý, ale krátky výstup na hrad.

Užitočné linky: